Od czego zależy długość fajki

Od czego zależy długość fajki

 

Fajka nurkowa daje nam możliwość oddychania powietrzem z powierzchni, bez potrzeby wynurzania twarzy z wody. Wykorzystywana jest w trakcie nurkowań bezdechowych, pływania po powierzchni, czy powrotu z nurkowania w całym sprzęcie po powierzchni, w szczególności przy wysokiej fali na morzu.
Fajka nurkowa – mimo, że na pierwszy rzut oka jest jednym z podstawowych i bardzo prostych elementów wyposażenia nurka,  dostarcza wielu kontrowersji i ożywionych dyskusji wśród osób nurkujących.
Zdania są podzielone pomiędzy tych, którzy jej używają podczas każdorazowego nurkowania, a pomiędzy tych, którzy całkowicie ją odstawili i uważają, że tylko przeszkadza, jak choćby w obsłudze inflatora lub utrudnia partnerowi podawanie dodatkowego automatu w sytuacjach awaryjnych.
Nie rozwodząc się zbytnio nad tymi zagadnieniami warto zastanowić się nad inną kwestią. Dlaczego właściwie nie moglibyśmy używać fajki na większej głębokości, wydłużając ją i korzystając z powietrza naturalnego, unikając przy tym noszenia tony sprzętu nurkowego? Być może któryś z Was pomysłowych nurasów myślał już o tym, aby zbudować tanią fajkę do nurkowania z kawałka węża ogrodowego. Jeśli tak, to pamiętajcie: ten kawałek nie może mieć więcej niż 40 cm. Poza tą granicą czyha bardzo duże ryzyko dla naszego zdrowia. Na przykładzie fajki do nurkowania postaram się Wam udowodnić, że dłuższe nie zawsze oznacza lepsze.
Nie przypadkiem wszystkie dostępne w handlu fajki nurkowe mają maksymalnie 35 cm długości i średnicę 15-25 mm. Dlaczego tak, spytacie? Tu jak zwykle pomoże nam w wyjaśnieniu fizyka nurkowania, która ma ścisły wpływ na nasze pojęcie o tej dziedzinie.
Podczas kursu nurkowego uczą nas, że na powierzchni panuje ciśnienie otoczenia wynoszące 1 bar. Gdyby nasza fajka miała długość 50 cm, znajdowalibyśmy się na głębokości 0,5 m. Różnica ciśnienia wynosiłaby 0,5 N/cm2 w stosunku do powierzchni wody. Do udzielenia odpowiedzi potrzebne są nam jeszcze informacje dodatkowe, a mianowicie powierzchnia klatki piersiowej nurka, która wynosi około 3000 cm2. Aby nabrać powietrze z powierzchni, nurek musiałby walczyć z siłą wynoszącą 1500N (0,5 x 3000). Z każdym oddechem, aby powiększyć klatkę piersiową na potrzeby oddychania, podnosiłby słup wody wywierający nacisk o takiej właśnie sile. Spróbujcie używać przez pewien czas takiej siły – nasze ciało nie da rady, mięśnie biorące udział w oddychaniu poddadzą się. Kolejnym argumentem przemawiającym przeciw zbyt długiej fajce jest to, że w wyniku działania różnicy ciśnień powstaje pewien efekt biologiczny. Względne podciśnienie w klatce piersiowej wywołuje ssanie w małym układzie krążenia, krew przepływa do pęcherzyków płucnych i przepełnia je. Poprzez połączenie płuc z sercem dochodzi do nadmiernego rozszerzenia włókien mięśnia sercowego. Zwiększony opór oddechu i powiększony obszar martwy (dłuższy, szerszy, większy) powoduje pojawienie się oddychania wahadłowego, tzn. zużyte wydychane powietrze jest ponownie wdychane – organizm będzie wchłaniał zbyt mało tlenu. Najprościej mówiąc wszystkie te elementy powodują zbyt duży wysiłek, co w następstwie uniemożliwia normalne oddychanie.
Zatem jak dobrać odpowiednią dla nas fajkę, wśród setek dostępnych na naszym rynku?
Przy wyborze należy brać pod uwagę przede wszystkim wygodę użytkowania i opory oddechowe.
Rurka powinna być anatomiczna, czyli jak najlepiej dopasowana do kształtu głowy z ustnikiem dopasowanym do Waszego podniebienia. Ustnik nie powinien być zbyt giętki, ponieważ w trakcie szybkiego płynięcia może się zginać i utrudniać oddychanie. W przypadku fajek wyposażonych w zaworki znacznie łatwiej nam będzie opróżnić fajkę z wody, która zamiast zostać wyrzucona w trakcie wydechu na powierzchnię (powyżej głowy), sama wypłynie dołem przez zaworek. Dopiero po opróżnieniu fajki z wody można brać wdech.
Wśród starszych nurków często panuje opinia, że zaworki są zbędne, a najlepsze są fajki jak najprostsze. Opinia ta wywodzi się jeszcze ze starych czasów, kiedy elementy te były zrobione z gumy i po pewnym czasie psuły się dostarczając strasznego dyskomfortu podczas oddychania. Dzisiejsze materiały podnoszą niezawodność zaworków i w znacznym stopniu ułatwiają opróżnianie wody z fajki.
Pamiętajmy, że nurkowanie ma być przyjemnością. Przyjemnością połączoną z bezpieczeństwem.
Dlatego też, jeśli ktokolwiek z Was będzie miał dylemat czy zabrać ze sobą fajkę, niech zastanowi się gdzie nurkuje, jaki panują warunki i w czym może się ona przydać, a na pewno będzie miał komfort psychiczny, że ma wszystko czego aktualnie potrzebuje.